/ Edukačné

Praskanie v kĺboch chrbtice

Chrbtica pozostáva zo stavcov, drobných kĺbov, väzov a svalov. Chrupavka je tkanivo, ktoré pokrýva povrch kĺbov. Chrupavky majú hladký povrch, čo umožňuje kĺzavý pohyb. Ak rozťahujeme kĺb, v kĺbovom puzdre je generovaný podtlak. Podtlak nasáva oxid uhličitý a kyslík z membrány okolo kĺbovej dutiny. Tieto plyny sa tam spoja do veľkých bublín, ktoré sa rozprasknú do menších a pritom vzniká praskanie. Po krátkej dobe sa plyn opäť uvoľní a proces sa môže opakovať. Preto sa pri pohyboch u niektorých ľudí objavuje praskanie, ktoré prevažne nie je sprevádzané bolesťou. 

Čo ak je prítomná bolesť?

Ak je prítomná bolesť, býva pravdepodobne prejavom degeneratívnych, chronických zmien kĺbov. Bolestivé pukanie naznačuje, že mohlo dôjsť k poškodeniu chrupavky kĺbov, resp. k poškodeniu väziva. Vtedy pohyb v kĺbe nie je možný a objavuje sa obmedzenie pohybu v určitom smere (stuhnutie, bolesť). Tento stav by mal vyšetriť odborník a určiť správny postup liečby.

Ak rehabilitačný lekár pri liečbe pacientovi „rozpraská“ chrbát, ide o mobilizačnú a manipulačnú liečbu. Je to v podstate pasívny pohyb, ktorým rozhýbeme nedostatočne sa pohybujúci kĺb. Ak sa obnoví pohyblivosť v kĺbe, uvoľnia sa aj svalové spazmy a bolesť ustúpi. Ale hlavnou úlohou rehabilitácie nie je len opakovane napravovať málo pohyblivé kĺby. Kľúčové je diagnostikovať a následne liečiť poruchu pohybového aparátu, ktorá daný stav spôsobila. Vždy je nutná aktívna účasť pacienta, čiže je nutné správne dlhodobé cvičenie. Riešením nie je opakovane dochádzať napr. každý mesiac za lekárom na napravenie chrbtice bez akejkoľvek zmeny pohybového režimu.

Pukanie prstov

Ľudia sa tiež často zaujímajú o to, či je pukanie prstov škodlivé. Existujú veľmi protichodné názory od tých, ktorí obviňujú pukanie kĺbov z následného vývoja artrózy. Posledné výskumy dospeli k záveru, že ľudia, ktorí pukajú svoje prsty, majú častejšie opuchnuté ruky a ich stisk nie je taký silný. Nepotvrdil sa však žiaden rozdiel v predčasnom vývoji artrózy. 25 až 54 percent ľudí puká prstami len zo zvyku. Ak pukanie nebolí, nemalo by to mať negatívne následky. 

O nás

REHABKE je moderné rehabilitačné centrum v Košiciach so širokým portfóliom ponúkaných služieb.
Náš tím tvoria odborníci
so špecializáciou na fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu. Disponujeme skúsenými fyzioterapeutmi, masérmi a lektormi.

Hľadať články

Kategórie

Objednajte sa teraz a začnite svoju cestu k lepšiemu životu.